Ovaj esencijalni hidrosolubilni (lako rastvorljiv u vodi) vitamin otkriven je i opisan oko 1930.godine,ali je njegova važnost uočena još početkom 16.veka,kada su lekari opisujući skorbut(bolest izazvana nedostatkom vitamina C) zapravo otkrili posledice nedostatka vitamina C. Spada u grupu vitamina lako rastvorljivih u vodi, za koje u našem organizmu ne postoje depoi, pa se sav eventualni višak izlučuje. Većina ljudi kada se pomene reč vitamin(i), prvo pomisli na sigurno najpoznatiji vitamin-vitamin C.

person holding blue round fruits

Kolika je važnost vitamina C?

Kakva je njegova fiziološka uloga u našem organizmu?

Da li vitamin C opravdava epitete,koji ga prate,da je on moćan faktor zaštite i odbrane?

Evo nekoliko činjenica,koje potvrdjuju veliku važnost i ulogu vitamina C.

1.Naučni dokazi govore o protektivnom efektu vitamina C na ćelije,zbog njegovog antioksidantnog delovanja, koje sprečava stvaranje slobodnih radikala(oni izazivaju oštećenje ćelija,a pojačano se stvaraju kod raznih oboljenja,usled stresa,povreda,usled pušenja ili preteranog konzumiranja alkohola,starenjem organizma…)Sprečava stvaranje opasnih jedinjenja tzv.nitrozoamina,koji nastaju u želucu i crevima,razgradnjom hrane.Njihova stalna prisutnost može na kraju dovesti i do nastanka karcinoma.

2.Vitamin C učestvuje u sintezi(izgradnji) kolagena,koji je sastavni deo kože, kostiju, hrskavica i krvnih sudova. Obezbeđivanjem dovoljnog unosa vitamina C bilo redovnom i izbalansiranom ishranom, ili putem suplementacije različitim farmaceutskim preparatima (tablete, efervescentne tablete, multivitaminske tablete i sirupi…) koža postaje zdravija, lepšeg izgleda i dobre strukture, a kosti, tetive hrskavica i krvni sudovi postaju čvršći i jači.

3.Važna je njegova uloga u biosintezi odredjenih hormona,pre svega kortikosteroida-hormona sa  raznovrsnim i značajnim funkcijama u organizmu.

4.Svest o tome da vitamin C jača odbrambene snage organizma je odavno i opšte prisutna.Iako njegova uloga u sprečavanju i lečenju nazeba nije mogla biti dokazana, postoje indirektni podaci i činjenice, koji idu u prilog ovoj tezi. Za vreme trajanja infekcije tkiva ga pojačano troše, ubrzana je njegova eliminacija iz organizma. On „pomaže“našim odbrambenim ćelijama u borbi protiv mikroorganizama i ima antiinflamatorno delovanje.

5.U toku su ispitivanja o primeni vitamina C bilo u smislu prevencije i/ili lečenja Alchajmerove bolesti, kardiovaskularnih bolesti, karcinoma, oksidativnog stresa, itd.

                           POSEBNE POTREBE ZA VITAMINOM C

         Trudnicama i dojiljama potrebno je do 50% više vitamina C dnevno u odnosu na uobičajeni dnevni unos, a osobama obolelim od šećerne bolesti i do 30%. Pušači imaju hronični nedostatak ovog vitamina,koji se kod njih troši za neutralizaciju otrovnih supstancija iz dima cigarete. Takođe,kod osoba izloženih velikim psihofizičkim naporima (sportisti, studenti, fizički radnici), potreban je veći dnevni unos. U stanjima oporavka nakon dugotrajnih, iscrpljujućih infekcija ,ili postoperativno (dokazano je da vitamin C ubrzava zarastanje rana) potrebe za vitaminom C rastu. Stare osobe, koje se hrane neredovno i ne unose sveže namirnice izložene su hroničnom nedostatku vitamina C i blažim oblicima hipovitaminoze C. Tada treba svakako preporučiti vitamin C kao lek ili profilaksu. Profilaktičke doze su 50-100 mg/dan, uobičajena doza iznosi oko 200 mg/dan ,a terapijske doze idu do 500 mg/dan.

                       MOGU LI VISOKE DOZE VITAMINA C BITI ŠTETNE?

           Podeljena su mišljenja o tome,da li visoke doze ovog vitamina mogu imati štetno dejstvo. Generalno,vitamin C se dobro podnosi. Mega doze(reda veličine nekoliko grama),koje se nekada koriste za zakišeljavanje mokraće, kada je to potrebno, mogu izazvati mučninu, proliv,grčeve u trbuhu i ponekad stvaranje bubrežnih oksalatnih kamenaca.Vitamin C povećava apsorpciju gvoždja,pa se ovaj njegov efekat koristi u terapijske svrhe,uz odgovarajući oprez. 

        Vitamin C se jedino ne sme koristiti u pojedinim retkim slučajevima,npr.kod osoba, koje     imaju deficit enzima glukozo-6-fosfat-dehidrogenaze ili u anemiji srpastih ćelija.

                   SADRŽAJ VITAMINA C U POJEDINIM NAMIRNICAMA

NAMIRNICA                                                          C VITAMIN( mg/100 gr.namirnica)              

Šipak                                                                                1000

Crna ribizla                                                                        450

Peršun                                                                                160

Paprika                                                                               139

Zeleni kupus                                                                       110                                                                            

Kivi                                                                                      80

Jagoda                                                                                  57

Narandža                                                                              50

Paradajz                                                                               19

Jabuka                                                                                   9

         Na osnovu iznetih podataka i činjenica jasna je ogromna uloga vitamina C u našem organizmu i značaj zadovoljavanja dnevnih potreba za ovim vitaminom.Neka sadašnja i/ili buduća naučna istraživanja možda mogu da otkriju još neslućene funkcije vitamina C-„moćnog faktora zaštite i odbrane“.Na kraju pomenimo još jednu zanimljivost, vezanu za popularnost vitamina C: Slavni naučnik,biohemičar i nobelovac LINUS PAULING(zajedno sa COREY-jem otkrio strukturu peptidne veze i odredio trodimenzionalnu strukturu proteina) bio je veliki pobornik korišćenja vitamina C,a svoju dugovečnost(preko 90 god.) pripisivao je upravo uzimanju većih dnevnih količina ovog vitamina.

                                                                                                  Šinik Aleksandar,

                                                               dipl.farm.specijalista farmaceutske zdravstvene zaštite