Sezona godišnjih odmora je počela. Dok se nestrpljivo iščekuje datum polaska, evo nekoliko saveta o tome šta bi trebalo da ponesete sa sobom. Bez obzira na to gde putujete postoje stvari koje su obavezni deo putne apoteke, da nam neke nepredviđene situacije, poput povišene telesne temperature, dijareje, mučnine, alergije i slično, ne bi pokvarile ceo odmor.

U putnoj apoteci se treba naći lekovi za otklanjanje bolova i snižavanja povišene telesne temperature – analgetici i antipiretici, kao što su paracetamol i ibuprofen.

Zatim, neki od važnijih lekova kao što su probiotici, lekovi protiv mučnine i povraćanja i elektroliti. Kako su u letnjim mesecima česte viroze koje uzrokuju dijareju, pa su za obnovu crevne flore obavezni probiotici, osim kod dijareje, koriste se i kod zatvore i nadutosti. Ukoliko se putuje na neku egzotičnu destinaciju, preporuka je da se probiotik počne koristiti i nekoliko dana pre polaska na put.

Korišćenje elektroliti savetuje se u slučajevima dehidratacije tokom dijareje, povraćanja, visoke temperature, gde se iz organizma, pored tečnosti, gube i soli, koje je neophodno nadoknaditi. Gubitak tečnosti se nadoknađuje uzimanjem elektrolitnog rastvora kupljenog u apoteci i pojačanog unosa tečnosti.

Kako bi se koži obezbedila kvalitetna zaštita od sunca, preporučuju se kreme i losione za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom, koji bi trebalo biti neizostavni deo svake putne apoteke.

Koži treba obezbediti vrhunsku zaštitu od sunca, što podrazumeva prevenciju hroničnih oštećenja i fotostarenja. Proizvođači medicinske kozmetike kreirali su sun formule za osetljivu i dečiju kožu sa atopijskim dermatitom, ali i tonirane kreme za kožu lica odraslih sklonu hiperpigmentacijama, aknama i za prevenciju nemelanomskih tumora kože, kreme za kožu oštećenu opekotinama od sunca ili kreme za negu kože posle sunčanja – na bazi su pantenola, aloe, kamilice, sa antioksidantima i regenerišu i hladi kožu.

Osim toga, treba poneti i lekove protiv alergija (antihistaminici u obliku tablet ili krema), prvu pomoć (gaza, zavoj, jod, hidrogen 3%,…), sredstva za zaštitu od ujeda komaraca i drugih insekata, kapi ili sprej za nos, toplomer, vlažne maramice, sredstvo za dezinfekciju ruku… Putna apoteka se uvek može još nečim dopuniti u zavisnosti u koje doba godine se ide na odmor, starosti osobe koja putuje i slično.

Još neki od korisnih saveta su da prilikom pakovanja putne apoteke obavezno proveriti rok trajanja svega što se nosi. Sve lekove nositi u originalnim kutijama sa uputstvom za primenu i obezbediti lekove u prevozu, zaštiti ih od kvašenja, lomljenja, gnječenja i toplote.

Pacijenti sa hroničnom terapijom ne smeju je naglo prekidati.

Obavezno poneti zdravstvenu legitimaciju i ako se putuje u neku stranu zemlju, preporuka je da na put ne idete bez putnog zdravstvenog osiguranja.

Srećan put i lep provod, a Apotekarska ustanova Požarevac je uvek otvorena, uvek savremena za vas!

Popust na Eucerin proizvode u državnim apotekama u Požarevcu i Petrovcu na Mlavi

Popust na Eucerin proizvode u državnim apotekama u Požarevcu i Petrovcu na Mlavi