КРПЕЉИ
ЗАШТИТА, ПРЕВЕНТИВА И ЛЕЧЕЊЕ
ШТА ТРЕБА ЗНАТИ О КРПЕЉУ ?
Крпељ се налази у природи на зеленим површинама шума, ливада, паркова и дворишта.
Крпељ је паразит који се храни сисањем крви човека и животиња, и на тај начин преноси узрочника лајмске болести. После убода крпељ може да остане чврсто припојен за кожу више дана. Активан је у току године од раног пролећа до касне јесени, нарочито у јуну.
КАКО СЕ ЗАШТИТИ ОД КРПЕЉА ?
Ако је дошло до убода, одстрањивање крпеља из коже треба да се уради беу чупања, гњечења и кидања. Пре вађења крпеља не треба стављати никакво хемијско средство (етар, алкохол, бензин). Крпеља треба уклонити пинцетом, хватањем рилице, место убода дезинфековати. Уколико се крпељ не одстрани или рилица остане у кожи, обавезно се обратити лекару.
ПРЕВЕНЦИЈА
Опште превентивне мере односе се на заштиту од убода крпеља и обухватају:
– ношење прикладне одеће и обуће за време боравка у природи,
– обавезно прегледање тела и одеће након боравка у природи,
– употреба репеланата – препарата који се наносе на кожу (otero, autan).
ЛАЈМСКА БОЛЕСТ
Лајмска болест је бактеријска системска зараза која напада кожу, зглобове, срце и нервни систем. Узроч ник болести је бактерија – СПИРОХЕТА (borrelia burgdorferi). Крпељ заражен овом бактеријом, при убоду преноси ову спирохету. Нису сви крпељи заражени узрочником лајмске болести.
СИМПТОМИ БОЛЕСТИ
Када заражени крпељ убоде човека , први знаци болести се јављају после првог дана или до месец дана. На место убода крпеља јавља се (макула) прстенасто црвенило које се шири. То је сигуран знак почетне фазе болести. Истовремено се може јавити и повишена телесна температура, главобоља, болови у мишићима и зглобовима. Локалне лимфне жлезде могу да буду увећане и болне . Ако се болест одмах не лечи после 6-8 недеља и више може доћи до компликација и то запаљења мож даних опни или нерава, зглобова, срчаног мишића. Уколико се не почне са лечењем на време, после годину дана и више може доћи до трајног оштећења здравља, инвалидности и смањене радне способности.
ЛЕЧЕЊЕ
Лајмска болест се лечи антибиотицима. Важно је лечити први стадијум болести како би се спречио развој тежих и хроничних облика болести. Одрасли се ефикасно лече doksiciklinom (100мг 2 пута дневно) или amoksicilinom (500мг 4 пута дневно). Терапија траје две недеље.