Svetski dan borbe protiv hipertenzije, tj. povišenog krvnog pritiska obeležava se 17. maja širom sveta sa ciljem podizanja svesti o značaju prevencije, redovne kontrole i blagovremenog lečenja. Broj obolelih od hipertenzije se iz godine u godinu povećava. Skoro 50% odrasle populacije ima hipertenziju, a samo 50% od obolelih znaju da je imaju.

Često se kaže da je čovek star onoliko koliko su mu stari krvni sudovi. Nezdrav način života, nepravilna ishrana, fizička neaktivnost, gojaznost, genetska predispozicija, pušenje kao i stres, uzrok su povišenog krvnog pritiska.

Povišen krvni pritisak je vrlo često bolest koja protiče sa vrlo malo simptoma, ili su oni čak i odsutni.

Pacijenti sa povišenim krvnim pritiskom mogu imati raznolike simptome, zavisno od toga da li je još neki sistem organa napadnut i oštećen dugogodišnjom hipertenzijom.

Organi koji najviše trpe i stradaju u hipertenziji su: srce, oči, bubrezi i krvni sudovi. Hipertenzija je vrlo važan faktor kardiovaskularnog rizika i bolesnici koji imaju hipertenziju obolevaju od koronarne bolesti desetak godina ranije od svojih vršnjaka koji je nemaju.

Simptomi koje najčešće imaju bolesnici sa povišenim pritiskom su zujanje u ušima, nestabilnost pri hodu, bol u grudima, nedostatak vazduha, osećaj ubrzanog ili nepravilnog rada srca…