Светски дан борбе против хипертензије, тј. повишеног крвног притиска обележава се 17. маја широм света са циљем подизања свести о значају превенције, редовне контроле и благовременог лечења. Број оболелих од хипертензије се из године у годину повећава. Скоро 50% одрасле популације има хипертензију, а само 50% од оболелих знају да је имају.

Често се каже да је човек стар онолико колико су му стари крвни судови. Нездрав начин живота, неправилна исхрана, физичка неактивност, гојазност, генетска предиспозиција, пушење као и стрес, узрок су повишеног крвног притиска.

Повишен крвни притисак је врло често болест која протиче са врло мало симптома, или су они чак и одсутни.

Пацијенти са повишеним крвним притиском могу имати разнолике симптоме, зависно од тога да ли је још неки систем органа нападнут и оштећен дугогодишњом хипертензијом.

Органи који највише трпе и страдају у хипертензији су: срце, очи, бубрези и крвни судови. Хипертензија је врло важан фактор кардиоваскуларног ризика и болесници који имају хипертензију оболевају од коронарне болести десетак година раније од својих вршњака који је немају.

Симптоми које најчешће имају болесници са повишеним притиском су зујање у ушима, нестабилност при ходу, бол у грудима, недостатак ваздуха, осећај убрзаног или неправилног рада срца…